11/04 

Lietuvos banko (LB) atliktas gyventojų tyrimas parodė, kad per 50 proc. apklaustųjų santaupas laiko mokėjimo sąskaitoje, o kone kas trečias – grynaisiais „kojinėje“. ARKU kredito unija primena pasirinkti taupymo būdai dažnai ne tik neefektyvūs, bet ir pastaruoju atveju – nesaugūs. Visa tai signalizuoja, kad nors ir žinome apie taupymo svarbą, tačiau taupymo priemonėmis pakankamai nesidomime.

Taupymas – tai įprotis?

Koronaviruso protrūkio sukelta krizė yra puiki proga gyventojams įsitikinti, kad „juodai dienai“ turi ruoštis visi. Taupyti svarbu ne tik esant konkrečiam tikslui, bet ir nenumatytiems atvejams. Finansų specialistai pataria, jog būtina turėti bent 3–6 mėnesių pajamų dydžio santaupas. Kaip bebūtų, kas penktas LB apklaustas šalies gyventojas teigė santaupų visai neturintis.

Dažniausia to priežastis – iš gaunamų pajamų nelieka laisvų lėšų taupyti. Anot Lietuvos centrinės kredito unijos (LCKU), prižiūrinčios visą LKU kredito unijų grupę, kuriai priklauso ir ARKU kredito unija, projektų valdymo specialistės Ritos Stankevičiūtės, dažnai net ir didėjant pajamoms proporcingai didėja ir žmonių poreikiai, todėl laisvų lėšų gali nelikti, jeigu nesama taupymo įpročio, kurį reikia ugdyti.

„Verta suprasti, kad taupymas grynaisiais ir lėšų įdarbinimas yra skirtingi būdai atsidėti pinigus – mat pastaruoju būdu taupomi pinigai turi potencialo uždirbti naujus pinigus. Taupant mokėjimo sąskaitoje ar grynaisiais, pinigai ne tik neauga, bet ir priešingai – gali nuvertėti“, – sako R. Stankevičiūtė.

Santaupos turi augti

Efektyvus būdas taupyti – kiekvieną mėnesį atsidėti nustatytą dalį pajamų, penktadalį ar dešimtadalį, šių lėšų neįtraukiant į bendrą šeimos biudžetą. Indėliai – galimybė taupyti ir auginti santaupas už metines palūkanas, kurios Kaune įsikūrusioje ARKU kredito unijoje – vienos didžiausių Lietuvoje.

„Kurį indėlio tipą pasirinkti – taupomąjį ar terminuotąjį, – priklauso nuo asmeniui priimtino taupymo būdo ir jau sukauptos sumos. Terminuotieji indėliai yra skirti didesnei sumai laikyti, jų negalima papildyti, o įnešta suma – fiksuota ir nekintama. Palūkanos mokamos arba kas mėnesį, arba termino pabaigoje.

Tuo tarpu taupomieji indėliai yra skirti didesnei sumai sukaupti per ilgesnį laikotarpį. Pradinė suma dažnai būna nedidelė, ARKU kredito unijoje galima pradėti taupyti nuo 500,00 Eur. Šį indėlį visą jo laikotarpį galima papildyti reguliariais arba nereguliariais įnašais, o palūkanos kitą mėnesį skaičiuojamos jau nuo didesnės sumos.

Taigi tais atvejais, kai asmuo turi sukaupęs didesnę sumą ir neturi tikslo taupyti papildomais įnašais, rekomenduojama rinktis terminuotąjį indėlį, o kitu atveju – taupomąjį“, – aiškina R. Stankevičiūtė.

Taip pat gyventojams atvira galimybė nuotoliniu būdu per e. bankininkystės sistemą ne tik padėti ar papildyti indėlį, bet ir tapti ARKU kredito unijos nariu. Tam reikalinga turėti elektroninį kvalifikuotą parašą, mobilųjį elektroninį parašą arba kvalifikuotą „Smart-ID“ paskyrą, ir kreiptis į kredito uniją elektroniniu būdu.

Indėlis kredito unijoje – saugesnis būdas taupyti

Indėliai laikomi viena iš mažiausiai rizikingų taupymo priemonių. LCKU Iždo departamento direktorius, administracijos vadovo pavaduotojas Rūtenis Šukevičius teigia, kad indėliai kredito unijose – saugus būdas taupyti, nes šalyje, išskyrus pavienius atvejus, neliko vadinamųjų nepriklausomų kredito unijų, – mat šios privalo priklausyti centrinei kredito unijai:

„Taip užtikrinama, kad kredito unijos veiktų neprisiimdamos per didelės rizikos, bei įgyvendinama kryžminių garantijų schema. Vadinasi, bent vienai LKU grupės kredito unijai patyrus laikinų sunkumų, atsakomybę prisiima visa grupė“, – aiškina R. Šukevičius pabrėždamas, kad LKU kredito unijos taip pat yra valstybinio indėlių draudimo sistemos dalyvės, todėl net žlugus visai grupei įsijungtų indėlininkų apsaugos ir indėlių kompensavimo mechanizmai.

ARKU kredito unijoje, kuri vienija per 986 narių, auganti laikomų indėlių suma patvirtina šios priemonės patrauklumą – mat indėlių portfelis šių metų III ketvirtį siekė 4 567 229,49 eurų.

Kredito unija – arčiau Jūsų          

ARKU kredito unijos administracijos vadovės Dianos Komskienės teigimu, į kredito uniją vis dažniau atsigręžia kitų finansų įstaigų klientai, o to priežastys – retėjantis bankų klientų aptarnavimo vietų tinklas, kredito unijoje siūlomos patrauklios indėlių palūkanos ir visos sistemos patikimumas:

„Kredito unijų sistema Lietuvoje skaičiuoja ketvirtį amžiaus, tuo tarpu ARKU kredito unija savo veiklą pradėjo jau 1997 metais. Kai kitos finansų įstaigos į Lietuvą atėjo ir išėjo, kredito unijos ne tik liko, bet ir visą laiką augo bei plėtėsi“, – pastebi D. Komskienė.

Kalbėdama apie taupymą, ARKU vadovė atkreipia dėmesį, kad indėliai patys savaime gali būti aktualūs tiek gyventojams, tiek verslo įmonėms. Mat neretai verslai nė nesusimąsto, jog mokėjimo sąskaitoje laikomas pelnas taip pat gali būti įdarbintas.

„Visgi pastaruoju metu žmonių sąmoningumas didėja ir tarp indėlininkų daugėja tiek jaunų žmonių, tiek verslo įmonių. Tai reiškia didesnį domėjimąsi taupymo klausimais ir palaikymą lietuviškoms finansų įstaigoms“, – komentuoja ARKU kredito unijos administracijos vadovė D. Komskienė ir prideda, kad ARKU kredito unija yra lanksti finansų partnerė, ieškanti unijai ir nariui geriausių kompromisų.

„Mūsų durys atviros ir čia gyvenantiems, ir užsienyje dirbantiems tautiečiams. Turime lojalius narius, kurie nekvestionavo mūsų paslaugų net ir sudėtingu pandemijos laikotarpiu. Būtent savo narių pasitikėjimo dėka ARKU kredito unija per pastaruosius dvejus metus iš mažos unijos išaugo į vidutinę“, – džiaugiasi D. Komskienė.

Daugiau informacijos apie ARKU kredito unijos paslaugas – interneto svetainėje www.arku.lku.lt arba atvykus į kredito uniją adresu Jonavos g. 30, Kaunas.